Czym jest międzynarodowy program dwujęzyczności
Certyfikat udziału w programie dla naszego przedszkola
Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”
CEL
Zasadniczym celem Programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej (0-6) tak, żeby angielski nigdy nie stał się dla nich językiem obcym. W ten sposób właśnie dziecko naturalnie - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język. Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy zarówno indywidualnie – jako inwestycję tu i teraz w rozwój każdego dziecka, jak i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.
KORZYŚCI
Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.
Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.
METODA
Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia. Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 0-4), „Tom and Keri” (wiek 3-6) w formie spirali językowej wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.
Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w żłobku / przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi. Do nich skierowany właśnie jest Uniwersalny Kurs dla Żłobków i Przedszkoli w wersji Standard.
Dla wychowawców anglojęzycznych przygotowane są wersje Plus oraz Expert, które wykorzystują pacynki “mówiące” tylko po angielsku (podstawowa zasada dwujęzyczności OPOL = One Person/Place One Language).
Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów. Kontekstowe obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.
AUTOR
Autorką tej opisanej powyżej koncepcji jest światowej sławy lingwistka – Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały – zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych.
Jest autorką pełnych kursów szkolnych wydawanych przez Cambridge University Press, Oxford University Press i Foreign Language and Research Press (Chiny). Pracuje również jako doradca BBC Worldwide w zakresie dziecięcej edukacji językowej. Na drodze długoletnich badań i doświadczeń wypracowała unikalną metodę nauczania – Spiral Language System (SPIRAL = Sounds, Pictures, Interest, Repetition, Actions, Links).
Wykorzystuje w niej naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty – pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny. Za swoją twórczość otrzymała m.in. następujące nagrody: „Świat Przyjazny Dziecku” – wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt edukacyjny dla dzieci organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2004), Nagroda Komitetu Olimpijskiego w Pekinie za piosenkę olimpijską, wyróżnienie w Cannes dla serialu Tom and Keri przyznane przez Dziecięce Jury (MipJunior 2012), trzy wyróżnienia British Council za publikacje związane z nauczaniem dzieci języka angielskiego oraz nagrodę The English-Speaking Union za innowacyjność w tworzeniu materiałów do nauki języka angielskiego dla dzieci.
Dwujęzyczność w naszym przedszkolu.
Drodzy rodzice,
w naszym przedszkolu od kwietnia 2021r realizowany będzie projekt "Dwujęzyczność dla małych i duzych"- nowe szanse edukacyjne dla przedszkolaków i ich wychowawców i rodziców, realizowany w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.
BABY BEETLES- bohaterami kursu są sympatyczne żuczki i ich melodyjne piosenki. Dzięki nim dziecko poznaje ponad 160 słów i zwrotów. Seria Baby Beettles jest tak skonstruowana, że zarówno opiekunowie w placówkach, jak i rodzice w domu nie muszą znać języka angielskiego, aby pomagać dzieciom w procesie edukacji.
link do strony projektu : https://portal.bilingualfuture.com/auth/login
Dla rodziców dzieci młodszych ( Misie i Krasnoludki):
login: u70505@dd.edu.pl
hasło: cQhcFt
TOM AND KERI- przedszkolaki wprowadzane są w świat języka angielskiego przez lalkę Keri i misia o imieniu Tom. Śledząc przygody bohaterów przestawione w atrakcyjny, prosty sposób, dzieci bez trudu, całkiem naturalnie, przyswajają nowy język. żapoznają się z podstawowym, dostosowanym do wieku słownictwem i strukturami gramatycznymi.Program daje im szanse opanowania 500 wyrazów i zwrotów angielskich.
link do strony projektu:
https://portal.bilingualfuture.com/auth/login
Dla rodsziców dzieci starszych (Pszczółki i Biedronki);
login: u71370@dd.edu.pl
hasło: eJAWGY
Nauczyciele każdego dnia przez zabawę i ruch realizować będą założenia w/w projektu.
REKRUTACJA
KOMUNIKAT NR 3/2021 z dnia 18 stycznia 2021 r.
w sprawie rekrutacji do przedszkoli miejskich
na rok szkolny 2021/2022 w BytomiuRekrutacja do przedszkoli miejskich/oddziałów przedszkolnych w szkołach, organizacyjnie podległych przedszkolom odbywa się od 8 marca 2021 r.
Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 odbywa się za pomocą systemu elektronicznego.
W celu zapisania dziecka do przedszkola należy wypełnić elektroniczny wniosek znajdujący się na stronie internetowej pod adresem: http://przedszkola-bytom.nabory.pl – gdzie znajdują się wszystkie potrzebne informacje.
Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkoli miejskich mogą złożyć na rok szkolny 2021/2022 deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie do 1 marca br. – wówczas nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu. Złożona deklaracja powoduje gwarancję miejsca w danym przedszkolu.
W Bytomiu nabór do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 będzie prowadzony w 41 miejskich przedszkolach.
* W związku z trwającym stanem epidemii COVID-19, harmonogram rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 może ulec zmianie.
** Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w przypadku niewykorzystania wszystkich wolnych miejsc w naborze podstawowym
Podstawa prawna:
- Rozdział 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. ustawy – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.)
- UCHWAŁA NR LV/721/17 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 30 października 2017 r.
w sprawie lokalnych kryteriów rekrutacji, punktacji oraz dokumentów potwierdzających ich spełnianie w przedszkolach miejskich prowadzonych przez Miasto Bytom - Rozporządzenie MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2019r. poz. 1737)
Na stronie internetowej http://przedszkola-bytom.nabory.pl zamieszczono również informator o przedszkolach stworzony na podstawie zadeklarowanej przez przedszkola oferty, który pozwala na prosty i przemyślany wybór placówek. Ponadto znajduje się tam szereg przydatnych informacji o przedszkolach i o procesie rekrutacji.
Rodzice zapisując dziecko do przedszkola mogą skorzystać z dwóch możliwości:
- Rodzice samodzielnie wypełniają formularz wniosku w wersji elektronicznej. Formularz jest dostępny pod adresem https://przedszkola-bytom.nabory.pl
soby niemające dostępu do Internetu mogą zwrócić się do przedszkola pierwszego wyboru - w celu elektronicznego wypełnienia wniosku przez pracownika przedszkola.
Po wypełnieniu wniosku należy go wydrukować 1 raz, podpisać i dostarczyć do przedszkola pierwszego wyboru wraz załącznikami. W przedszkolu wniosek zostaje zweryfikowany oraz zatwierdzony w systemie i dopiero wówczas uczestniczy w rekrutacji. W przypadku gdy dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola pierwszego wyboru, wówczas dyrektor tego przedszkola w porozumieniu z rodzicem przekazują wniosek wraz z dokumentacją do przedszkola, do którego dziecko zostało przyjęte.
Zasady przyjęcia dziecka do przedszkola:
Do miejskiego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych w Bytomiu w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci odroczone od obowiązku szkolnego.- Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz, na cały etap edukacji przedszkolnej w danej placówce, jeżeli w kolejnych latach rodzice złożą deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego.
- Postępowanie rekrutacyjne do miejskich przedszkoli przeprowadza się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów i na wolne miejsca (pozostałe po uwzględnieniu deklaracji rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu).
- System rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru (ustawowe i lokalne).
- Rodzice zapisując dziecko, mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola miejskie,
w preferowanej przez siebie kolejności. - W postępowaniu rekrutacyjnym na rok 2021/2022 do oddziału specjalnego i integracyjnego przyjmuje się dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność do ustalonej ilości wolnych miejsc, w ramach możliwości placówki. Oddziały specjalne funkcjonują w Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Marii Konopnickiej, a oddziały integracyjne w Przedszkolu Miejskim Integracyjnym nr 8, w Przedszkolu Miejskim nr21 NIEZAPOMINAJKA i w Przedszkolu Miejskim nr 63 im. Janusza Korczaka z Oddziałami Integracyjnymi. Dzieci nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność ubiegające się o miejsce w oddziale integracyjnym, uczestniczą w rekrutacji na ogólnych zasadach.
KRYTERIA PRZYJĘĆ do przedszkoli miejskich 2021/2022
Kryteria ustawowe:
- wielodzietność rodziny kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 50 punktów,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 50 punktów,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą – 50 punktów.
Kryteria lokalne
- dziecko obojga rodziców (opiekunów prawnych) pracujących lub uczących się w trybie dziennym – 20 pkt,
- dziecko rodzica (opiekuna prawnego) pracującego lub uczącego się w trybie dziennym, samotnie wychowującego kandydata – 20 pkt,
- dziecko, którego rodzeństwo zostało przyjęte do danego przedszkola we wcześniejszym postępowaniu – 10 pkt,
- dziecko ubiegające się o miejsce w przedszkolu znajdującym się najbliżej jego miejsca zamieszkania – 5 pkt,
- dziecko z rodziny będącej pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, za wyjątkiem korzystania ze świadczeń jednorazowych – 5 pkt,
- dziecko, którego rodzina objęta została nadzorem kuratorskim – 5 pkt.
Określa się dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania kryteriów lokalnych:
- kryterium określone w pkt 1 i 2 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje zaświadczeniem o zatrudnieniu wydanym przez pracodawcę lub zaświadczeniem o edukacji w trybie dziennym wydanym przez szkołę/uczelnię,
- kryterium określone w pkt 3 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 4 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 5 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 6 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje uwierzytelnioną kserokopią postanowienia sądu o nadzorze kuratorskim.
Informacja Dyrektora Przedszkola 52
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 52 w Bytomiu informuje,
że w dniu 26.02.2021 r uzyskał informację o pozytywnym wyniku zakażenia wirusem COVID-19 u dziecka z gr II. Niezwłocznie została zawiadomiona stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu. Uzgodniono termin kwarantanny dla dzieci i personelu grupy od 26.02 do 5.03.2021.
Dyrektor
Danuta Osadnik
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności