KOMUNIKAT NR 3/2021 z dnia 18 stycznia 2021 r.
w sprawie rekrutacji do przedszkoli miejskich
na rok szkolny 2021/2022 w Bytomiu
Rekrutacja do przedszkoli miejskich/oddziałów przedszkolnych w szkołach, organizacyjnie podległych przedszkolom odbywa się od 8 marca 2021 r.
Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 odbywa się za pomocą systemu elektronicznego.
W celu zapisania dziecka do przedszkola należy wypełnić elektroniczny wniosek znajdujący się na stronie internetowej pod adresem: http://przedszkola-bytom.nabory.pl – gdzie znajdują się wszystkie potrzebne informacje.
Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkoli miejskich mogą złożyć na rok szkolny 2021/2022 deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie do 1 marca br. – wówczas nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu. Złożona deklaracja powoduje gwarancję miejsca w danym przedszkolu.
W Bytomiu nabór do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 będzie prowadzony w 41 miejskich przedszkolach.
* W związku z trwającym stanem epidemii COVID-19, harmonogram rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 może ulec zmianie.
** Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w przypadku niewykorzystania wszystkich wolnych miejsc w naborze podstawowym
Podstawa prawna:
- Rozdział 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. ustawy – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.)
- UCHWAŁA NR LV/721/17 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 30 października 2017 r.
w sprawie lokalnych kryteriów rekrutacji, punktacji oraz dokumentów potwierdzających ich spełnianie w przedszkolach miejskich prowadzonych przez Miasto Bytom - Rozporządzenie MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2019r. poz. 1737)
Na stronie internetowej http://przedszkola-bytom.nabory.pl zamieszczono również informator o przedszkolach stworzony na podstawie zadeklarowanej przez przedszkola oferty, który pozwala na prosty i przemyślany wybór placówek. Ponadto znajduje się tam szereg przydatnych informacji o przedszkolach i o procesie rekrutacji.
Rodzice zapisując dziecko do przedszkola mogą skorzystać z dwóch możliwości:
- Rodzice samodzielnie wypełniają formularz wniosku w wersji elektronicznej. Formularz jest dostępny pod adresem https://przedszkola-bytom.nabory.pl
soby niemające dostępu do Internetu mogą zwrócić się do przedszkola pierwszego wyboru - w celu elektronicznego wypełnienia wniosku przez pracownika przedszkola.
Po wypełnieniu wniosku należy go wydrukować 1 raz, podpisać i dostarczyć do przedszkola pierwszego wyboru wraz załącznikami. W przedszkolu wniosek zostaje zweryfikowany oraz zatwierdzony w systemie i dopiero wówczas uczestniczy w rekrutacji. W przypadku gdy dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola pierwszego wyboru, wówczas dyrektor tego przedszkola w porozumieniu z rodzicem przekazują wniosek wraz z dokumentacją do przedszkola, do którego dziecko zostało przyjęte.
Zasady przyjęcia dziecka do przedszkola:
Do miejskiego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych w Bytomiu w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci odroczone od obowiązku szkolnego.
- Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz, na cały etap edukacji przedszkolnej w danej placówce, jeżeli w kolejnych latach rodzice złożą deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego.
- Postępowanie rekrutacyjne do miejskich przedszkoli przeprowadza się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów i na wolne miejsca (pozostałe po uwzględnieniu deklaracji rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu).
- System rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru (ustawowe i lokalne).
- Rodzice zapisując dziecko, mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola miejskie,
w preferowanej przez siebie kolejności. - W postępowaniu rekrutacyjnym na rok 2021/2022 do oddziału specjalnego i integracyjnego przyjmuje się dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność do ustalonej ilości wolnych miejsc, w ramach możliwości placówki. Oddziały specjalne funkcjonują w Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Marii Konopnickiej, a oddziały integracyjne w Przedszkolu Miejskim Integracyjnym nr 8, w Przedszkolu Miejskim nr21 NIEZAPOMINAJKA i w Przedszkolu Miejskim nr 63 im. Janusza Korczaka z Oddziałami Integracyjnymi. Dzieci nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność ubiegające się o miejsce w oddziale integracyjnym, uczestniczą w rekrutacji na ogólnych zasadach.
KRYTERIA PRZYJĘĆ do przedszkoli miejskich 2021/2022
Kryteria ustawowe:
- wielodzietność rodziny kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 50 punktów,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 50 punktów,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 50 punktów,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą – 50 punktów.
Kryteria lokalne
- dziecko obojga rodziców (opiekunów prawnych) pracujących lub uczących się w trybie dziennym – 20 pkt,
- dziecko rodzica (opiekuna prawnego) pracującego lub uczącego się w trybie dziennym, samotnie wychowującego kandydata – 20 pkt,
- dziecko, którego rodzeństwo zostało przyjęte do danego przedszkola we wcześniejszym postępowaniu – 10 pkt,
- dziecko ubiegające się o miejsce w przedszkolu znajdującym się najbliżej jego miejsca zamieszkania – 5 pkt,
- dziecko z rodziny będącej pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, za wyjątkiem korzystania ze świadczeń jednorazowych – 5 pkt,
- dziecko, którego rodzina objęta została nadzorem kuratorskim – 5 pkt.
Określa się dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania kryteriów lokalnych:
- kryterium określone w pkt 1 i 2 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje zaświadczeniem o zatrudnieniu wydanym przez pracodawcę lub zaświadczeniem o edukacji w trybie dziennym wydanym przez szkołę/uczelnię,
- kryterium określone w pkt 3 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 4 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 5 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje oświadczeniem,
- kryterium określone w pkt 6 rodzic (opiekun prawny) dokumentuje uwierzytelnioną kserokopią postanowienia sądu o nadzorze kuratorskim.